BemutatkozásHíreinkLegendaTagokGalériaPartnereinkKapcsolatSütikrőlX

Híreink

2023. június 11. (vasárnap) 16:31adm

Szőlővirág- szentelés és borlovag választás Edelényben, Virág Tamás pincészetében

news/44_0_t.jpg

Megmozdító fényes elmék V. rész

- Szőlővirág- szentelés és borlovag választás Edelényben, Virág Tamás pincészetében-

Megmozdító fényes elmék- 2022 februárjában ezzel a címmel indított a Heti Hang Szóró sorozatot híres borászatokról. Az 1. rész Virág Tamás edelényi borászról szólt, s a napokban ismételten tőle érkezett meghívó a szőlővessző szentelésre.  

(A Virág Pince központi szerepet játszik az edelényi hegyek fejlesztésében. A Bükki Borvidék meghatározó borásza. Több alkalommal fehér és vörös borával a Bükki Borvidék legjobb bora megtisztelő címet érte el. A Menedzser magazin 2010-ben beválasztotta Magyarország 100 legjobb borásza közé. Két alkalommal elnyerte Kékfrankos borával a Miskolc Város Bora címet. A termőterület 2000-ben törvényileg jó bortermőhely besorolást kapott, így vált a Bükki Borvidék részévé. A pince jellemzően Riolit tufa képződményben kerrült kialakításra. Fehér borok: Szürkebarát (Pinot Gris), Muscat Ottonel, Királyleányka, Rizling, Rizlingszilváni (Müller-Thurgau) Vörös borok: Blauburger, Kékfrankos, Cabarnet Sauvignon, Syraz.)  

A meghívást elfogadó csaknem 130 ember ,  egy ultra-all inclusive ellátásban, szórakoztató programban fürdetve tölthette el a maratoni összejövetelt, mely a Császta hegyen már hagyománnyá vált szőlővirág szentelésről szólt. A Pesttől távoli világban a Virág-birodalom feje, kálváriát emelt a dombhegyre, védelmezni a szőlőbirtokot és a múltat, amelynek ereje ott van minden nedűjében. Ezt a gondolkodást és minőséget osztotta meg ezen a délutánon is a megjelent vendégeivel.  

A bogácsi borlovagok indulása Mezőkövesdről indulva kövesdi, cserépfalui és bogácsi kitüntetett borászok, borlovagrend tagok, hagyományőrző csoportok, művészek indultak útnak a Miskolctól 25 kilométerre északra, a Bódva-völgyben fekvő kisvárosba, annak is egy külső kerületére, a Császta Szőlőhegyre, ahol Virág Tamásnak, a Szent Márton Borlovagrend kancellárjának pincéje és szőlőterületei találhatóak.    

A fényes elmék küldetése A fényes elmék küldetése abban áll, hogy a veszélyes időkben is szárnyat növesztenek és a kilábalás példáját megmutatják. Így lépett színre e tájegységnek emblematikus személyisége, szakembere,  Virág Tamás, akinek  mottója:”A jól megválasztott, szőlőművelésre alkalmas talaj, a jól kiválasztott szőlőfajta, a helyesen és időben elvégzett borkezelés mindig kiváló borokat eredményez.” Míg a pazar kilátást szemlélték  az egybegyűltek, ahogy szinte lábunk alatt terül el Miskolc, két oldalon Abaúj és a Bükk kínálja magát, kezükben a birspálinkával hallgatták a házigazda köszöntőjét, melynek keretén belül a gazdálkodását is bemutatta:   „Birtokom  2,6 hektár szőlőterületet ölel át itt a Bükki Borvidék legészakibb részén. Nehéz talán elhinni, de 0,2 hektáron kezdtem a feleségemmel.  Én az Edelényi Hegyközség alapítója és elnöke voltam-vagyok. Évente az általam megvalósított hagyományőrző dombtetőn  3 rendezvényt szervezek: Császtai Búcsút,Borversenyt és a Borszentelést. Mondhatom minden nagyképűség nélkül, hogy a Virág Pince központi szerepet játszik az edelényi hegyek fejlesztésében, a Bükki Borvidék életében. Pincém több alkalommal fehér és vörös borával a Bükki Borvidék legjobb bora megtisztelő címet érte el, a Menedzser magazin 2020-ban beválasztott Magyarország 100 legjobb borásza közé. A pincészetem két alkalommal elnyerte Kékfrankos borral a Miskolc Város Bora megtisztelő címet.   A hagyományos szőlőművelés és borkészítés alapjait apósomtól és barátomtól, Urbán Lászlótól tanultam, akik biztattak és segítettek, formálták ízlésemet.”  

A köszöntők sorában Demeter Zoltán országgyűlési képviselő és Bánné dr. Gál Boglárka megyei közgyűlés elnöke következett. Az elnök asszony Hamvas Béla idézetekkel fűszerezte beszédét, az országgyűlési képviselő pedig a legújabb borsodi beruházások átadásáról érkezve a borvidék egyre izmosabb és látványosabb fejlődéséről ejtett néhány szót.   A szőlővirág szentelését római-  és görög katolikus és görög katolikus egyházi méltóságok végezték el, különös egyszerűséggel, felemelő énekek kíséretében.  

Az összejövetel másik fénypontja a Borlovag avatás volt. Dusza Bertalan, a Szent Márton Borrend udvarmestere terjesztette elő borlovag avatásra Garai Rolandot és Szolnoki Dórát. A laudátió elmondása után a jelölteknek két bor „vakkóstolással” (bekötött szemmel) történő kóstolása után kellett jó tippet adni a vezérzászlós borra, majd az udvarmester kérdéseire hibátlan válaszokat adni. Virág Tamás Szolnoki Dóra  a laudációjában kiemelte, hogy a borszakmában huzamosabb ideje tevékenykedő szakembert ajánlanak erre az elismerő címre, aki a bükki borvidék nedűinek népszerűsítésében magas szintű marketing tevékenységet végez,a minőségbiztosítás területén sokat tesz a borvédelemért. Mindezeken túl állandóan képezi magát, felsőfokú tanulmányokat végez jelenleg is a borász szakképzés terén, és levelező hallgatója a Miskolci Egyetem jogi karának is.   Mindkét jelölt tökéletes vizsgát tett. A sikeres próbát követően a borlovaggá ütés ceremóniája következett, melyet Daragó Károly a Szent Márton Borrend nagymestere  Czupper András, az István Nádor Borrend nagymesterének segédletével  - Petőfi Sándor szablyájának hű másolatával - lovaggá ütötte Garai Rolandot és borlovaginává Szolnoki Dórát, aki fiatal kora ellenére nyerte el ezt a felemelő címet. Ő az első hölgy, aki ezen a borvidéken a borlovagina cím birtokosa. Az ünnepélyes ceremóniát vacsora és szórakoztató műsor követett. Ebben fellépet a Bogácsi Asszonykórus, az Edelényi Férfikórus, valamint Daragó Károly zeneművész  és Szíki Károly Arany Érdemkeresztes színművész, akik a Petőfi évhez kapcsolódóan a lánglelkű költő verseiből és dalaiból adtak elő.    

Epilógus Ez a rendezvény megerősíti mindazt, amiről korábban beszámoltunk. A múlt hónap elején a tibolddaróci borverseny utáni interjúban Dusza Bertalan a következőket mondta: „A Hegyközségnek mai összetétele úgy alakult meg 2022-ben, hogy miután a bogácsi szőlőterület 300 hektár alá került, egyesítették a tibolddarócival.  Elnöknek Garai Rolandot választották… Az elmúlt évek történései azt mutatják, hogy a borvidék kezd magára találni és egyre komolyabb borok készülnek itt. (Az összeolvadás után ez volt az első rendezvénye  a bükki hegyközségnek, melyet Tállai András államtitkár, Mezőkövesd és környékének országgyűlési képviselője nyitotta meg.)… Leginkább rendezvényeinkkel tudjuk felhívni magunkra a figyelmet. Ezekhez kapcsolódva minőségi terméket, és szolgáltatást kell nyújtanunk. A médiákban való megjelenés lehetőségeit folyamatosan keressük. A programok biztosításához a hegyközség például borversenyek szervezésével tud hozzájárulni, karöltve a települési önkormányzatokkal, így létrehozva borral kapcsolatos rendezvényeket… A kapcsolattartás fontos, ezért folyamatosak a baráti látogatások oda-vissza. Igyekszünk megismerkedni más borászatokkal, és mi is szívesen látjuk őket. Borrendi szinten is rendszeresen járunk külhonba, illetve fogadunk vendégeket más országok borvidékeiről is.”   A kitűzött cél karakteresen a megvalósulás felé mutat ezzel a rendezvénnyel, mert nem csak a jó nedűk, de az elöljáróságok is jelen voltak és képviseltették magukat a felvidékiek is (Szepsi), a sajtó pedig  élénk figyelemmel kísérte azt a jeles eseményt.   A mai nap azt mutatta: élni örömmel is lehet!  

Köszönet az élményért a megmozdító fényes elméknek, Virág Tamásnak és Dusza Bercinek!    

Heti Hang Szóró----Hangosan mindenről, ami nekünk fontos

Vissza